Efter mange års arbejde med teater, ønsker jeg at udvide mine horisonter med mere arbejde i film og TV - dog uden at opgive teaterlivet, da det er mit livsblod!
Jeg har en professionel tilgang til arbejde både foran og bagved kameraet, på scenen, samt som stemmeskuespiller og speaker.
Jeg taler/læser flydende: Dansk, svensk, engelsk (og arbejder på at lære tysk)
Andre egenskaber: Ridning, svømning
Kurser:
2024:
DNA (DASK) Skuespiller uddannelse, 7. år
Scene study (David Stausholm) Skuespiller teknik
Workshop i filmskuespil (Shaky González) Skuespiller teknik
2023:
DNA (DASK) Skuespiller uddannelse, 6. år
AMAW Mastery on-camera acting class (Anthony Meindl) Skuespiller teknik
Scene study (David Stausholm) Skuespiller teknik
Screen prescence workshop (Emma Balcázar) Skuespiller teknik
2022:
DNA (DASK) Skuespiller uddannelse, 5. år
Skuespiller for en aften workshop (Kenet Carmohn) Skuespiller teknik
2021:
DNA (DASK) Skuespiller uddannelse, 4. år
AMAW immersive scene study (Anthony Meindl) Skuespiller teknik
2020:
DNA (DASK) Skuespiller uddannelse, 3. år
Online seminar (Kenet Carmohn) Skuespiller teknik
Online seminar (Anthony Meindl) Skuespiller teknik
Write the short (prof. John Warren) Screen writing kurs
Acting master class (Tom Todoroff) Skuespiller teknik
Stemmetræning og performance (Sofie Dahlslykke Sarbo) Stemmetræning
2019:
DNA (DASK) Skuespiller uddannelse, 2. år
Cold read intro (Andreas Lyon) Skuespiller teknik
AMAW intensive workshop (Anthony Meindl) Skuespiller teknik
AMAW foundations intensive (Ian McGowan) Skuespiller teknik
2018:
DNA (DASK) Skuespiller uddannelse, 1. år
Speaker (DASK) Speak/oplæsning/stemmebrug
2017:
Dramaturgi (cand.mag. Louise Frydendahl Ladefoged) Dramaturgi historie & opbygning
Sang (Rie Hagbard) Grundlæggende sang & stemmebrug
Dubbing 1 (DASK) TV/Film dubbing
2016:
Skuespil (DATS) Teater skuespil
2015:
Skuespil (DASK) Film/TV skuespil
2014:
Instruktør (DATS) Tekstforståelse, formidling, kommunikation
Udvalgte TV, film, og reklame roller:
In production:
Skitser til en film om at miste (kortfilm) - (skuespiller) - Instruktør: Christoffer Rask Thomas
I Odense (skolefilm) - (skuespiller) - Instruktør: Natascha Christiansen
2024:
Tranquilizer (kortfilm) - (skuespiller) - Instruktør: Tobias Enevoldsen
2023:
TV2 ECHO (reklame) - (skuespiller) - Instruktør: Nadia Marquad Otzen
En forudsigelig fortælling om magtesløse mænd (skolefilm) - (skuespiller) - Instruktør: Frederik Paludan
2022:
Rygmærkerne (dokumentar) - (skuespiller) - Produktion: Impact TV
2021:
The Scavengers (kortfilm) - (skuespiller) - Instruktør: Casper Graulund
Æ Fyrtaarn (kortfilm) - (skuespiller) - Instruktør: Tobias Enevoldsen
Værtshus (terapi film) - (skuespiller) - Instruktør: Anne Heeno
Lacrimosa (skolefilm) - (skuespiller) - Instruktør: Louis Fransisco Vernal
2020:
4 x svindel film (uddannelse film) - (skuespiller, hovedrolle) - Instruktør: Camilla Elling
Idaslet - Kvadet om Hyt (musik video) - (skuespiller) - Instruktør: Magnus Berthelsen
2019:
The Minds Of 99 - 1, 2, 3, 4 (musik video) - (skuespiller) - Instruktør: Leonard Rääf
The Janitor (skolefilm) - (skuespiller, hovedrolle) - Instruktør: Sofie Tang
2018:
Straight Forward (TV serie) - (fremtrædende statist) - Instruktør: Mark Beesley
Før Frosten (spillefilm) - (dubbing) - Instruktør: Michael Noer
2017:
Jem & Fix (reklame) - (skuespiller) - Producent: UItchIScratch
2015:
Klovn forever (spillefilm) - (statist) - Instruktør: Mikkel Nørgaard
2014:
Teaterlivets dag (reklame) - (instruktør, kamera, redigering) - Producent: Hvidovre kulturråd
2013:
Tuborg (reklame) - (skuespiller)
2012-14:
Rita, sæson 1+2 (TV serie) - (statist) - Instruktør: Christian Torpe
2011:
Frit Fald (spillefilm) - (statist) - Instruktør: Heidi Maria Faisst
2010:
Submarino (spillefilm) - (statist) - Instruktør: Thomas Vinterberg
2009:
Läkerol (reklame) - (skuespiller, sang)
2008:
Alka (reklame) - (skuespiller)
2011- Hvidovre Amatørscene (skuespiller, instruktør, dramatiker, PR, teknik afvikler, ex-bestyrelsesmedlem)
In production:
Elg med bjørn på - (skuespiller) - Instruktør: Ann-Pia Cramer Larsen
Hvidovre Amatørscene
Improviseret levendegørelse af historiske personer - (skuespiller) - Instruktør: Christian Bergman
Rosenborg slot
2024:
Impro - (skuespiller) - Holdleder: Louise Frydendahl Ladefoged
Hvidovre Amatørscene
2023:
Impro - (skuespiller) - Holdleder: Louise Frydendahl Ladefoged, Michael Witt
Hvidovre Amatørscene
Improviseret levendegørelse af historiske personer - (skuespiller) - Instruktør: Christian Bergman
Rosenborg slot
Glædelig jul - (skuespiller) - Instruktør: Louise Frydendahl Ladefoged
Hvidovre Amatørscene
2022:
Impro - (skuespiller) - Holdleder: Louise Frydendahl Ladefoged, Michael Witt
Hvidovre Amatørscene
Stor ståhej for ingenting - (skuespiller) - Instruktør: Louise Frydendahl Ladefoged
Hvidovre Amatørscene
Improviseret levendegørelse af historiske personer - (skuespiller) - Instruktør: Christina Neumann Lindbæk Jensen
Rosenborg slot
2021:
Unge Strunge tur/retur: Skrigerne - (instruktør) - Instruktør: Tobias Nilsson
Hvidovre Amatørscene
Improviseret levendegørelse af historiske personer - (skuespiller) - Instruktør: Christina Neumann Lindbæk Jensen
Rosenborg slot
Peakston - (skuespiller) - Instruktør: Christian Eiming
Online teater / escape room
2020:
Impro - (skuespiller) - Holdleder: Louise Frydendahl Ladefoged, Michael Witt
Hvidovre Amatørscene
2018:
Og så var der ingen - (instruktør, oversætter, stemmeskuespiller) - Instruktør: Tobias Nilsson
Hvidovre Amatørscene
2017:
Pas på Torben - (skuespiller) - Instruktør: Jesper Haller
Hvidovre Amatørscene
Jeg er havren - (skuespiller, sang) - Instruktør: Louise Frydendahl Ladefoged
Hvidovre Amatørscene
2016:
Farven fra det ydre rum - (instruktør, dramatiker, stemmeskuespiller) - Instruktør: Tobias Nilsson
Hvidovre Amatørscene
2015:
Strip (Krig) - (skuespiller) - Instruktør: Simone Nøhr Bille
Hvidovre Amatørscene
Erasmus Montanus - (skuespiller) - Instruktør: Anne Sørensen
Hvidovre Amatørscene
2013:
Festen - (skuespiller) - Instruktør: Anne Sørensen
Hvidovre Amatørscene
2012:
Hamlet - (skuespiller) - Instruktør: Anne Sørensen
Hvidovre Amatørscene
1999-2000: Neanima (skuespiller, oversætter, gøgler)
2000:
Häxkonster - (skuespiller, oversætter) - Instruktør: Åza Rydberg
Neanima
1999:
Tristan & Isolde - (skuespiller) - Instruktør: Åza Rydberg
Neanima
Sang:
2017:
Jeg er havren (teaterkoncert) - (skuespiller, sang) - Instruktør: Louise Frydendahl Ladefoged
2009:
Läkerol (reklame) - (skuespiller, sang)
Stemmeskuespil:
In production:
I is for Investigate: Dagon (radiodrama) - (skuespiller, på engelsk) - Instruktør: Neil Brooker, Michelle Perry-Brooker
2024:
I is for Investigate: The Shambler from the Stars (radiodrama) - (skuespiller, på engelsk) - Instruktør: Neil Brooker, Michelle Perry-Brooker
2020:
Nu da vi ikke er kærester mere (teater) - (skuespiller) - Instruktør: Louise Frydendahl Ladefoged
2018:
På sporet af Bakkefolket (eventyr orienteringsløb) - (skuespiller) - Instruktør: Stine Elmbæk Jacobsen
2015:
Dagon: war of worlds (radiodrama) - (stemmestatist, på bl.a. engelsk) - Instruktør: Andrew Leman, Sean Branney
The horror at Red Hook (radiodrama) - (stemmestatist, på bl.a. engelsk) - Instruktør: Andrew Leman, Sean Branney
2014:
Imprisoned with the pharaohs (radiodrama) - (stemmestatist, på bl.a. engelsk) - Instruktør: Andrew Leman, Sean Branney
The dreams in the witch house (radiodrama) - (stemmestatist, på bl.a. engelsk) - Instruktør: Andrew Leman, Sean Branney
2013:
Herbert West - Reanimator (radiodrama) - (stemmestatist, på engelsk) - Instruktør: Andrew Leman, Sean Branney