Viden om
WTA tekst - Beskæftigelse
Kære WTA deltagere
Som vi har skrevet om og omtalt i video og på vores Zoom konference den 1. september handler denne konkurrence naturligvis om at vinde, men også om mange andre ting.
Den handler ikke kun om din synliggørelse og din dygtigelse som jeg har skrevet om i de sidste par uger, men også om "beskæftigelsen" af dig.
Nu tænker du sikkert, at jeg mener beskæftigelse i den forstand at din WTA film kan give dig videre beskæftigelse, via den synlighed og dygtiggørelse jeg har skrevet om. Og det er også en mulighed, bestemt. - Den er i hvert fald ikke blevet mindre.
Men "beskæftigelse" i denne sammenhæng er, at du hele tiden skal være beskæftiget med faget. Det handler ikke kun om at være beskæftiget i andres projekter, men i endnu højere grad af dine egne. - "At holde sig selv beskæftiget".
Det er som om, at der er en uskrevet regel om at det ikke "tæller", mm. man er booket/ castet til andres projekter? - Men dine projekter involvere jo også andre, ganske som andres andre projekter jo involvere dig.
Ved at deltage i WTA har du fået en nøgle til at lave "one-takes". Du har allerede været processen igennem og processen bliver nemmere næste gang og du kommer til at optimere alle delprocesser og ikke mindst dit skuespil.
Se, det er da "beskæftigelse!
Du er din egen lykkes smed - Hvorfor vente på at andre kan bruge dig?
Måske er du i gang med dit næste projekt allerede? - Ja, du har haft tanken...!!
Sådan ansøger du
Log ind på din DASK-profil for at ansøge opslaget. Har du ikke en profil endnu, kan du oprette en ny.
Mvh Tommy Duus
Caster / Branchevejleder