Hvornår er man statist/ skuespiller på en reklamefilm?

Hvornår er man statist/ skuespiller på en reklamefilm?
Kære Produktion
Vi sender dagligt folk ud på opgaver som statister og skuespillere – både til kort- og længere fiktionsproduktioner, men også reklamefilm, som vi vælger at have fokus på i dette opslag.
Vi repræsenterer primært skuespillere og statister, som ikke er medlemmer af Skuespillerforbundet eller andre brancheorganisationer. Det betyder dog ikke, at der ikke skal være ordnede og rimelige forhold samt klare rammer for funktioner og kontraktforhold for medvirkende.
Vi i DASK-online er ikke en brancheorganisation og har derfor ingen formel beslutningskompetence, men vi appellerer til god skik og moral hos den enkelte produktion – uanset i hvilke sammenhænge rekruttering af medvirkende foregår, om det er herinde, via sociale medier eller andre steder.
Vi henviser vores brugere til at henvise til dette skriv for at kunne imødekomme evt. misforståelser og uklarheder i forhold til ansættelse af medvirkende på en reklamefilmproduktion.
En problematik, vi ofte støder på i samarbejdet/mødet med produktioner og virksomheder, som skal producere reklamefilm, er, hvordan man definerer en funktion (skuespiller/featured statist/statist), hvilken form for løn der gives, og hvordan kontraktens ordlyd fastlægges.
Definitionsramme for reklamefilm
Statist:
Som statist er man en del af filmens baggrund. Man agerer som en del af kulissen bag skuespilleren/skuespillerne. Statister har som udgangspunkt ikke nogen fokus, synlighed eller genkendelighed for andre end dem selv og deres bekendte.
Som statist er man aldrig alene i billedet, men altid i billedet sammen med min. fire andre personer og evt. skuespillerne. Statisten har selvsagt aldrig replikker.
En statist modtager et symbolsk honorar svarende til gældende regler for mindsteløn samt en statistkontrakt, hvoraf det fremgår, at personen medvirker som statist. Statisten kan i nogen tilfælde kompenseres for kørsel til og fra optagelserne.
Modsat skuespilleren eller den "medvirkende i billedet"/"featured statist" medfølger der ikke udnyttelsesrettigheder eller optioner på forlængelse.
Kontrakten for statister udleveres og underskrives typisk på selve optagedagen, men kan med fordel sendes pr. mail i dagene op til.
Featured statist/medvirkende i billedet:
En featured statist eller "medvirkende i billedet" spiller tæt på eller direkte op ad en skuespiller, er synlig og genkendelig for andre og kan have en agerende funktion – dog igen uden replikker.
Den medvirkende kan i korte sekvenser være helt alene i billedet eller i billedet med reklamefilmens hovedrolle/birolle eller 2-3 andre medvirkende.
Den featured statist modtager et højere honorar (ca. dobbelt) end baggrundsstatister, men også en kontrakt med udnyttelsesrettigheder og evt. option på forlængelse.
Det anbefales, at medvirkende forud for optagelser modtager både storyboard og kontrakt.
Skuespiller/Rolletager:
Når en medvirkende får replikker, ændres både fokus og funktion. Den, der taler i en scene, er per definition handlingsbærende som hovedrolle eller birolle. Når man har en rolle med replikker, som er nedfældet i manuskriptet/storyboard, er man rolletager – uanset rollens størrelse. Har skuespilleren desuden gennemgået en casting, selftape eller anden form for prøvefilmning, understreger det blot rollebetydningen.
Lønnen til en skuespiller i en reklamefilm afregnes efter skuespillerens eksponeringsgrad og aldrig som timeløn.
Eksponeringsgraden udregnes efter rollens funktion/størrelse (hoved- eller birolle), studiefee (timeløn for selve optagelserne) samt et udnyttelseshonorar.
Det skal af kontrakten fremgå, hvem der producerer, og hvem kunden er. Det skal også fremgå, hvilke typer af medier reklamefilmen udsendes på, og hvor længe, samt en evt. optionsaftale, hvis kunden ønsker at kunne forlænge aftalen yderligere uden at skulle genforhandle rettighederne med spillerne.
Løn og eksponeringsgrad følges ad, fordi skuespilleren i den periode reklamefilmen markedsføres aktivt, vil være begrænset af ikke at kunne medvirke i andre reklamefilm og i nogle tilfælde også andre fiktionssammenhænge.
Kontraktudspil, storyboard samt manus skal sendes til skuespilleren allerede ved castingen. Kontrakten skal altså være klar før castingen.
Afsluttende bemærkning
Vi (DASK) er ikke en brancheorganisation, men vi repræsenterer tusindvis af statister og freelance-skuespillere – også på andre platforme end vores egen. Vi kan kun opfordre produktionerne til at følge disse retningslinjer, da vi skylder disse mennesker respekt og værdighed for deres arbejde og dedikation til at dygtiggøre sig – til gavn for alle produktioner.
Vores brugere er også informeret om disse rammer, og vi anbefaler dem at takke nej til opgaver, der ikke lever op til disse retningslinjer, men også at henvise til artiklen her.
I som produktion er altid velkomne til at skrive eller ringe – ellers henviser vi til juridisk rådgivning ved Dansk Skuespillerforbund om udarbejdelse af kontrakter
Sådan ansøger du!
Ansøg opslaget fra din profil eller opret en ny.Mvh Tommy Duus
Caster/ Branchevejleder
118 Sidevisninger