Jeg har været med i mange forskellige udfordrende og interessante roller. Det har været som statist og de senere år mest som skuespiller i både biroller, hovedroller i kortfilm, reklamefilm, novellefilm og musikvideoer, samt biroller i TV serier, novellefilm og Spillefilm.
For at netværke og uddanne mig, så er jeg en del af DNA - Den Nye Autodidakte Skuespilleruddannelse i DASK og i år 2026 nu igang med mit 9. år for at holde fast i min træning og udvikling.
Jeg har i ca 1 år fået coaching, kunstnerisk ledsagelse og privat undervisning af Emma Balcázar, NFAI skolen. Vi har især arbejdet med karakterarbejde.
DASK/DNA / Tommy Duus og Emma Balcázar har støttet mig og lært mig utroligt meget.
Jeg har deltaget i flere skuespiller workshops, dels med Ivana Chubbuck , samt i intensive skuespiller workshops hos AMAW med Anthony Meindl og Ian Wych.
I foråret 2022 var jeg på en fantastisk studierejse til Hollywood med Jørn Faurschou. Jeg deltog i skuespiller workshops og undervisning i filmskuespil med professionelle undervisere fordelt intensivt over et par uger.
Jeg er uddannet Socialpædagog og med ca 32 års erfaring indenfor Autisme Spektret / ADHD / Psykiatri. Jeg har lært meget her i sammenspillet med andre mennesker. Samt tildraget mig en stor værktøjskasse i henhold til relationsarbejdet. Jeg har en stor erfaring i, at læse og kommunikere med andre mennesker, hvilket jeg også mærker er meget brugbart i mit arbejde som Skuespiller.
daghøjskole, kreative fag, sang og dans.
Fritid :
Træning i FW, dans, Yoga, løb
Sang, stemmetræning, kor og guitar